Pamatujete si na osmdesátá léta, kdy hlavním sponzorem F1 byli výrobci cigaret a tabáku? Po vlně zdravotní osvěty a silných protitabákových regulací se reklama na tabák téměř úplně vyřadila. Důvodem však nebyla morální stránka věci, ale zákon o reklamě, který zakazoval výrobcům cigaret jakoukoli reklamu.
Posouváme se o pár desetiletí dopředu a máme zde nové dilema. Tentokrát se však k legislativním omezením připojuje něco jako morální stránka věci. Základní otázkou se stává, zda daný subjekt (klub, sportovec...) je ochoten své jméno spojit s něčím jako je hazard či tipování. V Čechách či na Slovensku, kde od roku 2018 vládnou subjekty s lokální licencí můžeme současný stav nazvat „symbiózou mezi státem a subjekty“.
Na první pohled nikdo nic neřeší a firmy si v klidu podnikají a platí daně. Nutno však podotknout, že za pá let fungování nevyšla na světlo světa žádná větší kauza. Nikde jsme neslyšeli a nezletilých hráčích, praní špinavých peněz či parazitování na zranitelných skupinách.
Abychom viděli něco jako „hon na čarodějnice“ musíme tedy jít do UK, Švédska či Dánska.
...si mnoho z nás představí soubor pravidel, která se dodržují. Při pohledu na seznam pokut v UK se mi do úst tlačí otázka "co se tam sakra děje". Několik pokut přesahujících 5 milionů, desítky pokut přesahujících milion, stovky pokut přesahujících 100 000 liber.
Člověk může mít pocit, že UK je v porovnání s Českem země zločinců. Kauzy jsou totiž opravdu vážné. Hraní nezletilých, nefungující "samo-vyřazení se", praní špinavých peněz...
V UK tím pádem sportovní kluby či jednotlivci zavrhují partnerství s bookmakery, kasiny a nahrazují je například finančními domy. U nás v Česku a na Slovensku je však situace úplně jiná.
Základní otázkou se stává, zda klub nebo sportovec je ochoten své jméno spojit s něčím jako je hazard či tipování.
Andrew Tate je fenomén dnešní doby. Hodně mužům pomohl a očividně ho nezastaví žádný ban.